REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawa autorskie obroną przed negatywnymi recenzjami

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ślązak, Zapiór i Partnerzy – Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych sp. p.
Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej
Prawa autorskie obroną przed negatywnymi recenzjami.
Prawa autorskie obroną przed negatywnymi recenzjami.

REKLAMA

REKLAMA

Recenzje stanowią jedno z najważniejszych narzędzi opiniotwórczych, gdyż często od nich zależy sprzedaż danego dzieła. Pozytywne recenzje zwiększają popyt, a negatywne szkodzą. Firmy starają się bronić przed negatywnymi recenzjami, używając do tego praw autorskich. Jakie są skutki takich działań?

Cała historia zdarzyła się niedawno i dotyczy gry komputerowej Day One: Garry’s Incident oraz recenzenta Johna Baina, w cyberprzestrzeni znanego jako TotalBiscuit.

REKLAMA

W zakresie recenzji gier komputerowych jednym z podstawowych mediów stał się Youtube. To właśnie tam profesjonaliści oraz gracze amatorzy oceniają gry, chwalą się osiągnięciami, uczą grać innych, czy też zamieszczają solucje. Wiedzą o tym również producenci gier i nie słyszałem, żeby do tej pory robili z tego powodu jakieś problemy użytkownikom.

John Bain zajmuje się właśnie recenzowaniem gier na swoim kanale na Youtube, gdzie śledzi go ponad milion użytkowników. Można zatem zaryzykować stwierdzenie, że TotalBiscuit ma dużą oglądalność i olbrzymi wpływ na kreowanie opinii o grach komputerowych.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!

Naruszenie praw autorskich

REKLAMA

Ostatnio przedmiotem recenzji Baina stała się gra produkcji Wild Games Studio pt. Day One: Garry’s Incident, która to gra została przez Baina zmiażdżona. Skrytykował wszystko i wyraźnie dał do zrozumienia, że gra jest po prostu zła, straszna, beznadziejna. Jak wspomniałem wyżej, kanał Baina cieszy się dużą oglądalnością i w przeciągu krótkiego czasu recenzję obejrzało ponad pół miliona ludzi. Negatywna recenzja oczywiście nie spodobała się producentowi gry, który postanowił jakoś z nią zawalczyć, zamiast przyjąć opinię recenzenta z pokorą, licząc na odmienne zdanie innych oceniających i samych graczy. Jako broń producent wybrał prawo autorskie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mianowicie, recenzje gier zamieszczane na Youtube polegają najczęściej na umieszczeniu tam filmów prezentujących daną grę z komentarzem głosowym autora recenzji. Można zatem uznać, że dochodzi tam do rozpowszechniania takiej gry i jej twórczych elementów, co wkracza w monopol prawno-autorski. Właśnie ten fakt wykorzystał producent gry Day One: Garry’s Incident i doprowadził do zablokowania filmu z recenzją dokonaną przez TotalBiscuit na Youtube ze względu na naruszenie praw autorskich.

Sukces? Wręcz przeciwnie.

John Bain nagłośnił cała sprawę na Twitterze w trzech zdaniach. Żaby było jeszcze śmieszniej cała historia zaczęła się od tego, że to Wild Games Studio poprosiło Baina o dokonanie recenzji udostępniając mu grę (kody na Steamie).

Efekt? Ocena graczy gry Wild Games Studio oscyluje w okolicach 1/10, a poziom sprzedaży na pewno nie zadowala producenta.

Kolejny przykład złego wykorzystania prawa autorskiego.

Zobacz również: Prawa autorskie na portalach społecznościowych

Autor: Aplikant adwokacki Jarosław Góra

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raport Strong Women in IT: zgłoszenia do 31 lipca 2025 r.

Ruszył nabór do raportu Strong Women in IT 2025. Jest to raport mający na celu przybliżenie osiągnięć kobiet w branży technologicznej oraz w działach IT-Tech innych branż. Zgłoszenia do 31 lipca 2025 r.

Gdy ogień nie jest przypadkiem. Pożary w punktach handlowo-usługowych

Od stycznia do początku maja 2025 roku straż pożarna odnotowała 306 pożarów w obiektach handlowo-usługowych, z czego aż 18 to celowe podpalenia. Potwierdzony przypadek sabotażu, który doprowadził do pożaru hali Marywilska 44, pokazuje, że bezpieczeństwo pożarowe staje się kluczowym wyzwaniem dla tej branży.

Przedsiębiorcy zyskają nowe narzędzia do analizy rynku. Współpraca GUS i Rzecznika MŚP

Nowe intuicyjne narzędzia analityczne, takie jak Dashboard Regon oraz Dashboard Koniunktura Gospodarcza, pozwolą firmom na skuteczne monitorowanie rynku i podejmowanie trafniejszych decyzji biznesowych.

Firma w Anglii w 2025 roku – czy to się nadal opłaca?

Rok 2025 to czas ogromnych wyzwań dla przedsiębiorców z Polski. Zmiany legislacyjne, niepewne otoczenie podatkowe, rosnąca liczba kontroli oraz nieprzewidywalność polityczna sprawiają, że coraz więcej firm poszukuje bezpiecznych alternatyw dla prowadzenia działalności. Jednym z najczęściej wybieranych kierunków pozostaje Wielka Brytania. Mimo Brexitu, inflacji i globalnych zmian gospodarczych, firma w Anglii to nadal bardzo atrakcyjna opcja dla polskich przedsiębiorców.

REKLAMA

Windykacja należności krok po kroku [3 etapy]

Niezapłacone faktury to codzienność, z jaką muszą się mierzyć w swej działalności przedsiębiorcy. Postępowanie windykacyjne obejmuje szereg działań mających na celu ich odzyskanie. Kluczową rolę odgrywa w nim czas. Sprawne rozpoczęcie czynności windykacyjnych zwiększa szanse na skuteczne odzyskanie należności. Windykację możemy podzielić na trzy etapy: przedsądowy, sądowy i egzekucyjny.

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej. 20 maja 2025 r. mija ważny termin dla przedsiębiorców

20 maja 2025 r. mija ważny termin dla przedsiębiorców. Chodzi o rozliczenie składki zdrowotnej. Kto musi złożyć dokumenty dotyczące rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2024 r.? Co w przypadku nadpłaty składki zdrowotnej?

Klienci nie płacą za komórki i Internet, operatorzy telekomunikacyjni sami popadają w długi

Na koniec marca w rejestrze widniało niemal 300 tys. osób i firm z przeterminowanymi zobowiązaniami wynikającymi z umów telekomunikacyjnych - zapłata za komórki i Internet. Łączna wartość tych zaległości przekroczyła 1,4 mld zł. Największe obciążenia koncentrują się w stolicy – mieszkańcy Warszawy zalegają z płatnościami na blisko 130 mln zł, w czołówce jest też Kraków, Poznań i Łódź.

Leasing: szykowana jest zmiana przepisów, która dodatkowo ułatwi korzystanie z tej formy finansowania

Branża leasingowa znajduje się obecnie w przededniu zmian legislacyjnych, które jeszcze bardziej ułatwią zawieranie umów. Dziś, by umowa leasingu była ważna, wymagana jest forma pisemna, a więc klient musi złożyć kwalifikowany podpis elektroniczny lub podpisać dokument fizycznie. To jednak już niebawem może się zmienić.

REKLAMA

Spółka cywilna – kto jest odpowiedzialny za zobowiązania, kogo pozwać?

Spółka cywilna jest stosunkowo często spotykaną w praktyce formą prowadzenia działalności gospodarczej. Warto wiedzieć, że taka spółka nie ma osobowości prawnej i tak naprawdę nie jest generalnie żadnym samodzielnym podmiotem prawa. Jedynie niektóre ustawy (np. ustawy podatkowe) nadają spółce cywilnej przymiot podmiotu praw i obowiązków. W jaki sposób można pozwać kontrahenta, który prowadzi działalność w formie spółki cywilnej?

Polskie sklepy internetowe nie wykorzystują możliwości sprzedaży produktów w innych krajach - do zyskania jest wiele

43% sklepów internetowych nie prowadzi sprzedaży zagranicznej, a 40% posiada wyłącznie polską wersję językową. Tracą przez to ogromną możliwość rozwoju, bo w przypadku firm e-handlowych stawiających na globalizację z obrotów poza krajem zyskuje się średnio o 25% wyższe przychody.

REKLAMA

OSZAR »