Zawieszanie działalności gospodarczych. Kryzys czy sezon?

Piotr Juszczyk
Doradca podatkowy w firmie inFakt. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Wieloletni praktyk w dziedzinie księgowości. Specjalizuje się w tematach prawa podatkowego, księgowości oraz prowadzenia biznesu. Na co dzień pomaga przedsiębiorcom, przekładając przepisy na prosty język.
rozwiń więcej
inFakt
inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe
rozwiń więcej
Zawieszenie działalności gospodarczej w Polsce [badanie] / Fotolia
Zawieszenie działalności gospodarczej - we wrześniu 2022 roku odnotowano znaczący wzrost przypadków zawieszania działalności. Jednak czy na pewno oznacza to, że firmy zaczynają odczuwać kryzys?

Zawieszenie działalności gospodarczej w Polsce

Najwięcej przypadków zawieszenia działalności odnotowano we wrześniu 2022 roku, w branży hotelarskiej i gastronomicznej - wynika z analizy specjalistów firmy inFakt. Eksperci sprawdzili również dane z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG) za 2021 i 2020 rok. Okazało się, że wyniki są podobne. ­– W branży hotelarskiej i gastronomicznej co roku można zaobserwować skokowy wzrost liczby przedsiębiorców zawieszających działalność we wrześniu. Dlatego należy stwierdzić, że jest to efekt sezonowości. Tezę tę dodatkowo potwierdza geograficzne rozmieszczenie takich przypadków w obydwu branżach: są to głównie miejscowości nadmorskie – wskazuje Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.

Oczywiście liczba zamykanych i zawieszanych działalności gospodarczych może niepokoić. Możliwe, że gdyby nie obecny kryzys, takich przypadków byłoby mniej. – Są to jednak przypuszczenia, gdyż we wrześniu co roku obserwujemy podobną sytuację. Dlatego z oceną tego, czy faktycznie zaczyna się masowe zawieszanie działalności przez sytuację gospodarczą, poczekałbym kilka miesięcy. Z pewnością będziemy przyglądać się, czy ta tendencja się utrzyma, ale już nie z racji sezonowości – mówi Piotr Juszczyk.

Zawieszenie działalności gospodarczej w Polsce

INFOR

Zawieszenie działalności - co przyniesie zima?

Niewątpliwie zima będzie trudnym okresem dla przedsiębiorców. Wiele firm zaczyna już zmagać się z problemem wysokich podwyżek cen gazu czy prądu. Może to powodować, że przy stratach lub nawet niskiej rentowności firm, ich właściciele będą się decydowali na zamknięcie biznesu lub jego czasowe zawieszenie.

Z drugiej strony cały czas obserwujemy jednak, że liczba przypadków wznowienia działalności gospodarczej jest wyższa niż liczba zawieszanych biznesów. Dodatkowo, według Głównego Urzędu Statystycznego, w III kwartale 2022 roku odnotowano 93 970 zarejestrowanych przedsiębiorstw – to o 10,3% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Przypadków upadłości było 69, czyli o 12,7% mniej niż w III kwartale 2021 roku.

W związku z tym lepiej wstrzymać się z ostateczną oceną tego jak kryzys wpływa na liczbę firm działających w Polsce. Alarmujące informacje o lawinowym zamykaniu działalności gospodarczych na pewno nie pomagają, a wręcz wprowadzają niepotrzebny strach.

Moja firma
Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?
09 lip 2025

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu
09 lip 2025

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?
09 lip 2025

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania
08 lip 2025

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu
07 lip 2025

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?
03 lip 2025

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity
02 lip 2025

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku
30 cze 2025

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji
26 cze 2025

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?
26 cze 2025

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

pokaż więcej
Proszę czekać...
OSZAR »