REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elementy umowy poręczenia

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jarosław Krasnodęmbski
umowa poręczenia - elementy
umowa poręczenia - elementy
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Za pomocą umowy poręczenia poręczyciel przyjmuje na siebie obowiązek wykonania zobowiązania, w przypadku, gdyby dłużnik go nie wykonał. Podpisanie umowy poręczenia nie wymaga jednak zgody dłużnika. Jakie elementy musi posiadać umowa poręczenia? Jak je sformułować?

Forma pisemna poręczenia

Oświadczenie poręczyciela o wykonaniu zobowiązania za dłużnika powinno być pod rygorem nieważności złożone na piśmie. Brak formy pisemnej w tym przypadku powoduje nieważność zawartej umowy. W umowie należy określić datę i miejsce jej podpisania.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Polecamy: Nowe obowiązki dla prowadzących księgę przychodów i rozchodów

Strony umowy poręczenia

REKLAMA

Stronami umowy poręczenia jest wierzyciel oraz poręczyciel. Wierzycielem jest osoba domagająca się spełnienia świadczenia przez dłużnika, a poręczycielem jest osoba zobowiązująca się do spełnienia świadczenia zamiast dłużnika. Zarówno wierzycielem jak i poręczycielem może być każda osoba. Zarówno osoba fizyczna jak i prawna. Po obu stronach może również istnieć wiele podmiotów.

Przy osobie fizycznej konieczne będzie oznaczenie w umowie imion, nazwiska, daty urodzenia, adresu zamieszkania, numeru dowodu osobistego, numeru PESEL. Gdy osoba fizyczna prowadzi działalności gospodarczej zawieramy firmę, siedzibę, adres numer NIP i REGON, a w załączniku wyciąg z CEIDG na potwierdzenie wskazanych danych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pobierz: Wzór umowy poręczenia

Zobacz: Na czym polega umowa poręczenia?

Przy osobie prawnej konieczne będzie podanie adresu jej siedziby, numeru wpisu do KRS, NIP oraz osoby uprawnionej do reprezentacji.

Poręczyciel będący osobą fizyczną pozostającą w związku małżeńskim i ustawowej wspólności majątkowej do zawarcie umowy poręczenia potrzebuje zgody swojego małżonka. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 22 lutego 2001 r. III CKN 293/00 poręczenie jest czynnością zarządu majątkiem wspólnym małżonków.

Stroną umowy nie jest dłużnik. Zawarcie umowy może się zatem odbyć bez wiedzy i zgody dłużnika. Jeżeli poręczenie udzielone zostało za wiedzą dłużnika, dłużnik powinien niezwłocznie zawiadomić poręczyciela o wykonaniu zobowiązania. Gdyby tego nie uczynił, poręczyciel, który zaspokoił wierzyciela, może żądać od dłużnika zwrotu tego, co wierzycielowi zapłacił, chyba że działał w złej wierze.

Zobacz: Poręczenie a przedawnienie roszczeń

Przedmiot umowy poręczenia

Przedmiotem umowy poręczenia może być dowolne zobowiązanie dłużnika, przy czym nie ma znaczenie jakie jest jego źródło.

Najczęściej przedmiot zobowiązania ma charakter pieniężny. Nie jest to jednak charakter wyłączny.

Przedmiotem poręczenia nie mogą być roszczenia niezaskarżalne, gdyż niezaskarżalne jest wtedy również zobowiązanie wynikające z tego poręczenia. Poręczeniem można objąć także dług przyszły, ale tylko do wysokości z góry ustalonej w umowie poręczenia. Co więcej poręczenie dotyczyć nie tylko zobowiązania całego, ale również jego części.

Możliwe jest również ustanowienie podporęczenia, które polega na objęciu poręczeniem zobowiązania poręczyciela.

W umowie poręczenia musi koniecznie znaleźć się zobowiązanie poręczyciela do wykonania zobowiązania w wypadku niewykonania go przez dłużnika oraz oznaczenie osoby dłużnika głównego.

Przykład postanowienia:

§1. Poręczyciel oświadcza, że wie o zawarciu umowy pożyczki z dnia 5 września 2014 roku między Wierzycielem a Dłużnikiem (dane dłużnika), na mocy której Wierzyciel przekazał Dłużnikowi 25 000 zł, słownie: dwadzieścia pięć tysięcy złotych. Termin zwrotu pożyczki upływa 5 września 2016 roku.

§2. Poręczyciel zobowiązuje się do zapłacenia kwoty określonej w §1, na wypadek gdyby Dłużnik zobowiązania nie wykonał.  

Jakie jest ryzyko przy poręczeniu kredytu hipotecznego

Zastrzeżenie terminu

Umowa poręczenia może być zarówno terminowa jak i bezterminowa. Zastrzeżenie terminu powinno znaleźć się w umowie. W takiej sytuacji poręczyciel jest odpowiedzialny za spłatę długu, jeśli dłużnik główny nie wywiąże się z niego w terminie oznaczonym w umowie poręczenia.

Przykład postanowienia:

§3. Poręczenie zostaje udzielone na okres 2 lat od dnia zawarcia umowy.

Zobacz: Co gdy poręczyłeś czyjś dług?

Odpowiedzialność dłużnika i poręczyciela

W kodeksie cywilnym przyjęta jest zasada równorzędnej odpowiedzialności dłużnika głównego i poręczyciela. Oznacz to, że gdy dług staje się wymagalny wierzyciel może żądać świadczenia zarówno od dłużnika lub poręczyciela z osobna lub łącznie. Poręczyciel odpowiada całym swoim majątkiem. Zarówno tym istniejącym jak i przyszłym.

Aby móc skorzystać z poręczenia Wierzyciel musi wezwać Poręczyciela do spełnienia świadczenia. W umowie należy określić sposób wezwania.

Przykład postanowienia:

§4. W przypadku zwłoki Dłużnika w wykonaniu zobowiązania wobec Wierzyciela opisanych w §1, po uprzednim wezwaniu Dłużnika do dokonania zapłaty, Wierzyciel może zwrócić się do Poręczyciela o spełnienie świadczenia, po wcześniejszym wezwaniu Dłużnika do spełnienia świadczenia.

§5. W sytuacji określonej w §4 Wierzyciel wezwie do spełnienia świadczenia wysyłając Poręczycielowi list polecony na adres wskazany w umowie.

Poręczenia i gwarancje dla MSP?

Inne elementy

W umowie poręczenia można określić, który sąd będzie odpowiedni do rozpatrywania wynikłych sporów oraz inne elementy.

Przykłady postanowień:

§6. Wszelkie spory wynikające pomiędzy Stronami niniejszej umowy będą rozpatrywane przez Sąd … .

§7. W zakresie nie uregulowanym niniejszą umową zastosowanie mają przepisy Kodeksu cywilnego.

§8. Zmiana niniejszej umowy wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności.

§9. Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.

Podpisy stron

Umowa poręczenia musi być koniecznie podpisana przez obie strony. Podpis stron musi być własnoręczny.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tego zawodu nie zastąpi AI. A które czeka zagłada? Ekspert: Programiści są pierwsi w kolejce

Sztuczna inteligencja na rynku pracy to temat, który budzi coraz większe emocje. W dobie dynamicznego rozwoju technologii jedno jest pewne – wiele profesji czeka poważna transformacja, a niektóre wręcz znikną. Ale są też takie zawody, których AI nie zastąpi – i to raczej nigdy. Jakie branże są najbardziej zagrożone? A gdzie ludzka praca pozostanie niezastąpiona? O tym mówi Jan Oleszczuk - Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.

Branża handlowa traci coraz więcej na kradzieżach w sklepach. Jak handlowcy rozwiązują ten problem

Zmorą branży handlowej wciąż są kradzieże sklepowe. Nasiliły się one w okresie wysokiej inflacji, ale teraz nie słabną w oczekiwanym tempie. Kradzieży z powodów ekonomicznych jest mniej, natomiast rozzuchwalili się złodzieje kradnący dla zysku.

Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

REKLAMA

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

REKLAMA

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

REKLAMA

OSZAR »