Czas pracy kierowców a obowiązki pracodawcy

Jarosław Krasnodęmbski
rozwiń więcej
Czas pracy kierowców.
Pracodawca zatrudniający w swojej firmie kierowców musi dokładnie przestrzegać przepisów o czasie pracy. Kontrola czasu pracy kierowców jest obowiązkowa i pozwala uniknąć wielu wypadków spowodowanych zmęczeniem.

Obowiązki pracodawcy

Obowiązki pracodawcy dotyczące zatrudniania kierowców, a przede wszystkim kontroli ich czasu pracy zawarte są w ustawie o czasie pracy kierowców. Zgodnie ze wskazaną ustawą pracodawca ma obowiązek informowania kierowcy o obowiązujących go przepisach dotyczących czasu pracy. Pracodawca ma również obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy. Na ewidencję tą składa się rozliczenie dobowe, tygodniowe i przyjęte w okresie rozliczeniowym u pracodawcy. Co więcej zatrudniony kierowca musi złożyć do pracodawcy oświadczenie o niepozostawaniu w stosunku pracy u innego pracodawcy lub jeżeli jest już zatrudniony, oświadczenie na piśmie o wymiarze zatrudnienia.

Aby zapisy ustawy o czasie pracy kierowców obowiązywały danego pracownika, musi być on zatrudniony na stanowisku kierowcy. Pracownik, który w swojej pracy wykorzystuje samochód służbowy, ale nie jest zatrudniony jako kierowca nie podlega pod wspomnianą ustawę.

Czas pracy kierowców

Za czas pracy kierowców, oprócz prowadzenia samochodu, zalicza się również inne czynności, które związane są z dokonywanym przewozem. Chodzi to m.in. o sprawdzanie stanu technicznego pojazdu, załadunek i rozładunek towarów, niezbędne prace administracyjne związane z przewozem oraz wypełnianie pozostałych czynności wynikających ze stosunku pracy. Wszystkie te czynności łącznie nie mogą przekraczać 13 godzin na dobę. Tyle bowiem może maksymalnie wynosić czas pracy kierowcy.

Zobacz: Jaki jest podatek od sprzedanego samochodu?

Kierowca może pozostawać na dyżurze. Dyżur nie jest zasadniczo wliczany do czasu pracy, chyba że w trakcie jego trwania kierowca wykona jakąś pracę. Czas dyżuru jest okresem pozostawania w gotowości do podjęcia pracy. Czas dyżuru nie może zostać wliczony do nieprzerwanego dobowego odpoczynku i nie może go w żaden sposób ograniczać.

Zasadniczo kierowca nie może pracować w nadgodzinach. Jest to jednak możliwe w wyjątkowych sytuacjach. Chodzi tu o sytuacje, w których kierowca jest zobowiązany do podjęcia działań mających na celu ochronę życia, zdrowia lub mienia oraz usunięcie usterki. Co jednak bardzo  ważne, liczba godzin nadliczbowych wypracowanych przez jednego kierowcę nie może być wyższa niż 260 w przeciągu roku.

Dodatkowe przerwy w czasie pracy kierowcy

Kierowcy są uprawnieni do większej liczby przerw wliczanych do czasu pracy, w porównaniu do innych pracowników. Kierowcy należy się przerwa po każdych 6 kolejnych godzinach pracy. Przerwa taka musi trwać minimalnie 30 minut, jeżeli dobowy czas pracy nie przekracza 9 godzin oraz 45 minut, w przypadku gdy dobowy czas pracy kierowcy trwa więcej niż 9 godzin. Kierowca może jednak podzielić przysługujące mu przerwy na kilka krótszych. Wspomniane przerwy nie wliczane są do dziennego okresu odpoczynku, który wynosi 11 nieprzerywanych godzin w ciągu doby.

Zobacz serwis: Samochód w firmie

Moja firma
Gdy ogień nie jest przypadkiem. Pożary w punktach handlowo-usługowych
22 maja 2025

Od stycznia do początku maja 2025 roku straż pożarna odnotowała 306 pożarów w obiektach handlowo-usługowych, z czego aż 18 to celowe podpalenia. Potwierdzony przypadek sabotażu, który doprowadził do pożaru hali Marywilska 44, pokazuje, że bezpieczeństwo pożarowe staje się kluczowym wyzwaniem dla tej branży.

Przedsiębiorcy zyskają nowe narzędzia do analizy rynku. Współpraca GUS i Rzecznika MŚP
22 maja 2025

Nowe intuicyjne narzędzia analityczne, takie jak Dashboard Regon oraz Dashboard Koniunktura Gospodarcza, pozwolą firmom na skuteczne monitorowanie rynku i podejmowanie trafniejszych decyzji biznesowych.

Firma w Anglii w 2025 roku – czy to się nadal opłaca?
21 maja 2025

Rok 2025 to czas ogromnych wyzwań dla przedsiębiorców z Polski. Zmiany legislacyjne, niepewne otoczenie podatkowe, rosnąca liczba kontroli oraz nieprzewidywalność polityczna sprawiają, że coraz więcej firm poszukuje bezpiecznych alternatyw dla prowadzenia działalności. Jednym z najczęściej wybieranych kierunków pozostaje Wielka Brytania. Mimo Brexitu, inflacji i globalnych zmian gospodarczych, firma w Anglii to nadal bardzo atrakcyjna opcja dla polskich przedsiębiorców.

Windykacja należności krok po kroku [3 etapy]
20 maja 2025

Niezapłacone faktury to codzienność, z jaką muszą się mierzyć w swej działalności przedsiębiorcy. Postępowanie windykacyjne obejmuje szereg działań mających na celu ich odzyskanie. Kluczową rolę odgrywa w nim czas. Sprawne rozpoczęcie czynności windykacyjnych zwiększa szanse na skuteczne odzyskanie należności. Windykację możemy podzielić na trzy etapy: przedsądowy, sądowy i egzekucyjny.

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej. 20 maja 2025 r. mija ważny termin dla przedsiębiorców
20 maja 2025

20 maja 2025 r. mija ważny termin dla przedsiębiorców. Chodzi o rozliczenie składki zdrowotnej. Kto musi złożyć dokumenty dotyczące rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2024 r.? Co w przypadku nadpłaty składki zdrowotnej?

Klienci nie płacą za komórki i Internet, operatorzy telekomunikacyjni sami popadają w długi
20 maja 2025

Na koniec marca w rejestrze widniało niemal 300 tys. osób i firm z przeterminowanymi zobowiązaniami wynikającymi z umów telekomunikacyjnych - zapłata za komórki i Internet. Łączna wartość tych zaległości przekroczyła 1,4 mld zł. Największe obciążenia koncentrują się w stolicy – mieszkańcy Warszawy zalegają z płatnościami na blisko 130 mln zł, w czołówce jest też Kraków, Poznań i Łódź.

Leasing: szykowana jest zmiana przepisów, która dodatkowo ułatwi korzystanie z tej formy finansowania
20 maja 2025

Branża leasingowa znajduje się obecnie w przededniu zmian legislacyjnych, które jeszcze bardziej ułatwią zawieranie umów. Dziś, by umowa leasingu była ważna, wymagana jest forma pisemna, a więc klient musi złożyć kwalifikowany podpis elektroniczny lub podpisać dokument fizycznie. To jednak już niebawem może się zmienić.

Spółka cywilna – kto jest odpowiedzialny za zobowiązania, kogo pozwać?
19 maja 2025

Spółka cywilna jest stosunkowo często spotykaną w praktyce formą prowadzenia działalności gospodarczej. Warto wiedzieć, że taka spółka nie ma osobowości prawnej i tak naprawdę nie jest generalnie żadnym samodzielnym podmiotem prawa. Jedynie niektóre ustawy (np. ustawy podatkowe) nadają spółce cywilnej przymiot podmiotu praw i obowiązków. W jaki sposób można pozwać kontrahenta, który prowadzi działalność w formie spółki cywilnej?

Polskie sklepy internetowe nie wykorzystują możliwości sprzedaży produktów w innych krajach - do zyskania jest wiele
19 maja 2025

43% sklepów internetowych nie prowadzi sprzedaży zagranicznej, a 40% posiada wyłącznie polską wersję językową. Tracą przez to ogromną możliwość rozwoju, bo w przypadku firm e-handlowych stawiających na globalizację z obrotów poza krajem zyskuje się średnio o 25% wyższe przychody.

Tego zawodu nie zastąpi AI. A które czeka zagłada? Ekspert: Programiści są pierwsi w kolejce
16 maja 2025

Sztuczna inteligencja na rynku pracy to temat, który budzi coraz większe emocje. W dobie dynamicznego rozwoju technologii jedno jest pewne – wiele profesji czeka poważna transformacja, a niektóre wręcz znikną. Ale są też takie zawody, których AI nie zastąpi – i to raczej nigdy. Jakie branże są najbardziej zagrożone? A gdzie ludzka praca pozostanie niezastąpiona? O tym mówi Jan Oleszczuk - Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.

pokaż więcej
Proszę czekać...
OSZAR »