Co powinien zawierać wniosek o zabezpieczenie dowodu?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
rozwiń więcej
Wniosek o zabezpieczenie dowodu można złożyć zarówno przed wszczęciem postępowania jak i w jego toku.
Wniosek o zabezpieczenie dowodu można złożyć zarówno przed wszczęciem postępowania jak i w jego toku. We wniosku należy wykazać, że spełnione zostały konieczne przesłanki uzasadniające zabezpieczenie określonego dowodu. W odmiennym przypadku, sąd wyda postanowienie oddalające wniosek o zabezpieczenie dowodu, którego nie będzie można zaskarżyć.

Jak i gdzie należy złożyć wniosek o zabezpieczenie dowodu?

Wniosek o zabezpieczenie dowodu można złożyć zarówno przed wszczęciem postępowania jak i w jego toku. Wniosek o zabezpieczenie dowodu składa się w sądzie właściwym do rozpoznania sprawy, a w wypadkach nie cierpiących zwłoki lub gdy postępowanie nie zostało jeszcze wszczęte, w sądzie rejonowym, w którego okręgu dowód ma być przeprowadzony. Składając wniosek należy pamiętać o złożeniu określonej liczby odpisów.

Co powinien zawierać wniosek o zabezpieczenie dowodu?

  • oznaczenie wnioskodawcy i przeciwnika oraz innych osób zainteresowanych, jeżeli są znane;
  • wskazanie faktów oraz dowodów (przy czym mowa jest wyłącznie o faktach mających istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy. Z kolei dowody, które mają być przeprowadzone, powinny być określone w sposób umożliwiający sformułowanie postanowienia dowodowego);
  • przyczyny uzasadniające potrzebę zabezpieczenia dowodu (w miejscu tym należy wskazać konkretne przyczyny uzasadniające zabezpieczenie dowodu, tj. należy precyzyjnie określić dlaczego zachodzi obawa, że przeprowadzenie dowodu stanie się niewykonalne lub zbyt utrudnione, albo wskazać inne przyczyny przemawiające za tym, że zachodzi potrzeba stwierdzenia istniejącego stanu rzeczy).

Zobacz: Czy sąd może zażądać przedstawienia dokumentu?

Wniosek z zabezpieczenie dowodu podlega opłacie stałej w kwocie 40 zł. (art. 23 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych Dz.U.05.167.1398)

Jeżeli pismo nie będzie spełniało tych wymogów, wnioskodawca zostanie wezwany pod rygorem zwrócenia pisma, do poprawienia, uzupełnienia lub opłacenia go w terminie tygodniowym.

W jaki sposób sformułować wniosek o zabezpieczenie dowodu?

W piśmie należy zamieścić:
(1) wniosek (np. wnoszę o przeprowadzenie dowodu - w trybie zabezpieczenia - w postaci przesłuchania świadka Jana Nowaka zam. Warszawa, ul. Prosta 2 oraz o wezwanie stron na termin do przeprowadzenia dowodu) a także
(2) uzasadnienie (zawierające wskazanie faktów i dowodów i przyczynę uzasadniającą zabezpieczenie dowodu. Taką przyczyną w przypadku dowodu z przesłuchania świadka może być wyjazd świadka na pobyt stały za granicę - co uniemożliwi lub znacznie utrudni przesłuchanie świadka w późniejszym terminie).

Zobacz: Czym jest dowód z dokumentu?

Sąd Apelacyjny w Warszawie w postanowieniu z dnia 18 kwietnia 1996 r.(I ACz 229/96) przyjął, iż przepisy prawa autorskiego dotyczące zabezpieczenia dowodu stanowią lex specialis w stosunku do norm kodeksowych, dlatego skuteczne ubieganie się przez mającego w tym interes prawny zabezpieczenia dowodu w sprawie o ochronę praw autorskich, nie jest uzależnione od wykazania obawy odnośnie trudności lub niemożności przeprowadzenia dowodu. Niemniej jednak nie oznacza to, że składający wniosek o zabezpieczenie dowodu nie jest zwolniony od wykazania istnienia przesłanek domagania się zabezpieczenia dowodu.

Moja firma
Tego zawodu nie zastąpi AI. A które czeka zagłada? Ekspert: Programiści są pierwsi w kolejce
16 maja 2025

Sztuczna inteligencja na rynku pracy to temat, który budzi coraz większe emocje. W dobie dynamicznego rozwoju technologii jedno jest pewne – wiele profesji czeka poważna transformacja, a niektóre wręcz znikną. Ale są też takie zawody, których AI nie zastąpi – i to raczej nigdy. Jakie branże są najbardziej zagrożone? A gdzie ludzka praca pozostanie niezastąpiona? O tym mówi Jan Oleszczuk - Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.

Branża handlowa traci coraz więcej na kradzieżach w sklepach. Jak handlowcy rozwiązują ten problem
16 maja 2025

Zmorą branży handlowej wciąż są kradzieże sklepowe. Nasiliły się one w okresie wysokiej inflacji, ale teraz nie słabną w oczekiwanym tempie. Kradzieży z powodów ekonomicznych jest mniej, natomiast rozzuchwalili się złodzieje kradnący dla zysku.

Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF
15 maja 2025

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni
15 maja 2025

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać
15 maja 2025

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany
13 maja 2025

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze
13 maja 2025

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]
12 maja 2025

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami
12 maja 2025

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy
12 maja 2025

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

pokaż więcej
Proszę czekać...
OSZAR »