REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zarządzać czasem w pracy?

Subskrybuj nas na Youtube
Jak zarządzać czasem w pracy? /Fot. Fotolia
Jak zarządzać czasem w pracy? /Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Organizacja czasu to jedna z bardziej cenionych przez pracodawców umiejętności. Raczej nie umieszcza się jej w życiorysie, ponieważ wydaje się być kompetencją oczywistą. A jednak wielu, jeżeli nie większość, pracowników ma poważne problemy z zarządzaniem swoim czasem służbowym. W efekcie zaległości się piętrzą, a ludzie żyją w coraz większym stresie. Przyswojenie kilku prostych zasad pozwoli jednak lepiej zaplanować swój dzień i wywiązać się ze wszystkich powierzonych obowiązków.

1. Zarządzanie to kwestia indywidualna

Już na wstępnie należy podkreślić, że nie ma jednej, uniwersalnej i zawsze sprawdzającej się zasady zarządzania czasem. Ludzie są różni, więc działają na nich odmienne strategie i motywacje. Chcąc być dobrym, cenionym pracownikiem, trzeba szukać metody działającej w konkretnym przypadku. Może być to przygotowywanie wieczorem bądź rano planu na cały nadchodzący dzień. Czasami sprawdza się robienie listy zadań priorytetowych oraz tych, które mogą poczekać. W większości przypadków praca cierpi jednak głównie na skutek czynników rozpraszających uwagę pracownika. To właśnie od ich znalezienia najlepiej zacząć starania w imię lepszego wykorzystania swojego czasu.

REKLAMA

2. Namierzyć i usunąć rozpraszacze uwagi

Wielu pracowników ma w pracy stały dostęp do komputera oraz Internetu. Oczywiście zasadniczo narzędzia te mają im pomagać w sprawniejszym wykonywaniu obowiązków, jednak w praktyce pracodawcy często decydują się na wprowadzenie różnego rodzaju blokad. Objęte nimi zostają nie tylko serwisy społecznościowe, ale również portale plotkarskie, a nawet witryny sklepów internetowych. To właśnie z takich stron najczęściej korzystają pracownicy. Okazuje się jednak, że rozpraszająco może działać także zbyt częste zaglądanie do skrzynki mailowej. Odbieranie i pisanie wiadomości elektronicznych może należeć do obowiązków służbowych. Jednak specjaliści od zarządzania czasem sugerują, że najlepiej wyznaczyć sobie stałe pory otwierania maili. W efektywniejszym zarządzaniu czasem pomaga też porządek na biurku. Dzięki niemu bez trudu znajdzie się niezbędne materiały zawsze, gdy będą potrzebne. Utrzymanie ładu sprzyja również koncentracji na wykonywaniu konkretnego zadania.

3. Wielozadaniowość jest przereklamowana

REKLAMA

Choć niektóre oferty pracy wciąż zawierają wymóg wielozadaniowości, to jednak do coraz większej liczby przełożonych zaczyna docierać fakt, że dobrego pracownika wyróżnia coś zupełnie przeciwnego. Zamiast zajmować się kilkoma rzeczami na raz, a w konsekwencji robiąc je wszystkie połowicznie, podwładny skupia się na jednym zadaniu w danym czasie. W ten sposób może wykonać je nie tylko szybciej, ale przede wszystkim dokładniej. O takie efekty chodzi w racjonalnym zarządzaniu czasem, którego wszyscy współcześni ludzie powinni się uczyć.

Przeglądając propozycje pracy na Pracuj.pl, często można natknąć się na samodzielność, jakiej pracodawca oczekuje od potencjalnych pracowników. Pod tym pojęciem kryje się również efektywne zarządzanie czasem. Przełożonym zależy, aby członkowie ich zespołów wywiązywali się ze swoich zadań w określonym terminie. Jeżeli dostrzega się swoje braki w tej kwestii, warto nad nimi popracować.

Materiał przygotowany przez Pracuj.pl.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

REKLAMA

Pijemy mniej piwa, przez co browary nie płacą na czas swoim dostawcom

Na kondycję branży piwowarskiej, poza spadającym w wyniku zmian kulturowych popytem, najmocniej wpływają dziś rosnące koszty operacyjne oraz zmiany w podatku akcyzowym. Polacy piją mniej piwa, browary mają coraz większe kłopoty.

Świadczenia pozapłacowe są dziś standardem w sektorze MŚP

Blisko połowa firm z sektora MŚP przy wyborze benefitów kieruje się przede wszystkim ceną, a niemal tyle samo uwzględnia potrzeby i oczekiwania pracowników – wynika z badania Instytutu Keralla Research dla VanityStyle. Jakie inne czynniki wpływają na decyzje pracodawców w tym zakresie?

Hotele mocno podniosły ceny usług, ale i tak muszą ciąć koszty i redukować długi. Czy pomoże im lepszy niż zwykle sezon turystyczny

Hotele i inne firmy świadczące usługi noclegowe wchodzą w sezon majówkowy 2025 z wysoką niepewnością i rosnącym obciążeniem finansowym. Choć dane dotyczące aktywności turystycznej Polaków pozwalały dotąd patrzeć na przyszłość z umiarkowanym optymizmem, rzeczywistość finansowa branży rysuje się znacznie mniej korzystnie.

Każdy ma jakiś talent – jak go rozpoznać u siebie i pracowników?

Ludzie i ich talenty są jak elementy puzzli, dopiero gdy zostaną umieszczone we właściwym miejscu, ujawnia się pełny obraz potencjału jednostki i zespołu. W organizacji kluczową rolą menedżera jest identyfikacja i rozwój tych wyjątkowych predyspozycji, co wymaga zarówno obserwacji, jak i metodologicznego podejścia.

REKLAMA

Aport przedsiębiorstwa do spółki z o.o. - wady i zalety

Wielu przedsiębiorców zaczyna od jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG), a z czasem – gdy firma się rozwija – decyduje się na zmianę formy prawnej. Jednym ze sposobów kontynuowania działalności w formie spółki z o.o. jest wniesienie przedsiębiorstwa jako aportu.

Składka zdrowotna. Bernatowicz: Wnioskowaliśmy o podpisanie ustawy (...) jest to "mniejsze zło", które pozwoli choć trochę ulżyć przedsiębiorcom skrzywdzonym "Polskim Ładem"

Po wczorajszym spotkaniu przedstawicieli strony społecznej RDS z prezydentem Andrzejem Dudą, prezydent podjął decyzję o zawetowaniu ustawa o obniżeniu składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Prezes ZP BCC Łukasz Bernatowicz przekazał, że wnioskowali o podpisanie ustawy, gdyż w ich ocenie jest "mniejszym złem".

REKLAMA

OSZAR »