REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W zdrowym ciele...efektywny pracownik

Subskrybuj nas na Youtube
W zdrowym ciele...efektywny pracownik/ fot. Fotolia
W zdrowym ciele...efektywny pracownik/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na całym świecie zarówno duże korporacje, jak i mniejsze startupy inwestują w zdrowie swoich pracowników organizując im rozmawite formy aktywności ruchowej. Od zajęć medytacji, jogi w biurze po mecze piłki nożnej a nawet wyjazdy na obozy przetrwania, czy popularny także w Polsce paintball. Playstation, stoły do gry w piłkarzyki czy popularny draft pomału ustępują miejsca grupowym zajęciom sportowym, gwarantującym także psychiczny relaks.

Firmy na całym świecie dbają o to aby ich pracownicy byli nie tylko efektywni, ale i zrelaksowani. O karcie Banefit czy Multisport słyszał już niemal każdy polski pracownik. Dzięki niej, pracownicy dużych firm mogą korzystać z zajęć fitness, basenu lub dowolnie wybranej aktywności ruchowej, co w założeniu przełożyć ma się nie tylko na zadowolenie pracownika, ale również na jego efektywność w pracy.

REKLAMA

Badania przeprowadzone przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa i Higieny Pracy pokazały, iż blisko 60% zwolnień lekarskich w 2014 roku zostało wystawionych z powodu za dużego poziomu stresu i przemęczenia wśród europejskich pracowników. W ubiegłym roku kosztowało to firmy utratę blisko 136 mld euro. Unia Europejska sprzeciwiła się rosnącemu stresowi w miejscach pracy uruchamiając sześcioletni program bezpieczeństwa, higieny i  ochrony pracowników „Zdrowe miejsce pracy” przypadający na lata 2014 - 2020. Program ma uświadomić pracodawcom problem nie tylko fizycznej, ale i psychicznej kondycji pracowników.

Zobacz: Dostrzeżone sukcesy motywują do dalszej pracy

Jak pracodawcy motywują swoich pracowników oraz co im oferują?

Oto kilka przykładów na poprawę kondycji pracowników oraz dowód na to, że to się na prawdę wszystkim opłaca.

Na początku zajrzyjmy do naszych sąsiadów. W Szwecji pracownicy państwowej firmy wodociągowej Kalmar Vatten powinni przeznaczać tygodniowo aż 2 godziny swojej pracy na aktywność fizyczną, w przeciwnym razie pracodawca pomniejszy im pensję. Dyrektor HR szwedzkiej firmy - Linn Sjögren potwierdziła, iż taka praktyka ma przyczynić się do tego, by pracownicy traktowali ćwiczenia jako część swojej pracy i widzieli w nich szansę na redukcję stresu i napięcia. Jak pokazały badania prowadzone przez firmę, przymusowe zajęcia zredukowały ilość zwolnień lekarskich o pół procenta w skali miesiąca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Motywowanie nowego pracownika

Prym wiedzie joga

REKLAMA

Aktywność fizyczna jest także numerem jeden u naszych zachodnich sąsiadów. Niemcy stawiają na bardziej rozwinięte formy ruchowe. Oprócz popularnej piłki nożnej czy pracowniczych maratonów, pojawiają się także zajęcia dla ciała i ducha. Prym wiedzie joga, najczęściej hatha joga, gdyż ta metoda ćwiczeń jest dostępna niemal dla każdego pracownika. W Berlinie - stolicy startupów i rozwijającej się branży online w Europie jogę ćwiczą głównie pracownicy, których tygodniowa codzienność to ośmiogodzinne siedzenie przed komputerem.

„Joga to doskonały relaks dla pracownika po średnio 8 godzinach spędzonych przed komputerem, odświeża nie tylko umysł ale przynosi ulgę ciału, które często jest pokurczone i spięte od ciągłego siedzenia. W naszej firmie zajęcia odbywają się raz w tygodniu, po godzinie 18:00 i jest to doskonały moment na powrót z wirtualnego świata do normalności” – komentuje Agnieszka Kropelnicka z ShopAlike.pl. Ćwiczą wszyscy, od Team Liderów po Stażystów, ci którzy jogę praktykują od lat i ci, którzy dopiero zaczynają przygodę z tym sportem.

Zobacz: Mentoring w biznesie

Pozostając w temacie równowagi ciała i umysłu, warto przyjrzeć się programowi dla pracowników prowadzonemu w siedzibie internetowego giganta firmy Google. Program „Search Inside Youself” skierowany jest do pracowników korporacji i ma na celu ich wyciszenie się oraz zatopienie w medytacji przez kilkanaście minut dziennie. Nazwa programu to zabawne przestawienie słowa „wyszukiwać”: z wyszukiwania w przeglądarce Google, dzięki medytacji i pracy z oddechem pracownicy korporacji poszukują samych siebie, a co za tym idzie pokładów własnych możliwości. Medytacja oraz praca z oddechem, to bardzo popularne zajęcia w Stanach Zjednoczonych oraz Indiach. Firmy zapewniają swoim pracownikom specjalne programy rozwoju umiejętności pracy z oddechem oraz tworzą pomieszczenia, w których mogą się wyciszyć.

Floorball w Czechach

W Czechach nadal popularne pozostają sporty zespołowe odbiegające jednak od klasycznych form gry jak piłka nożna czy siatkówka. Popularnym sportem, który z chęcią uprawiają pracownicy serwisu Ušetřeno.cz w Pradze, to tzw. floorball - czyli hokej na trawie lub w tym przypadku hokej na biurowym korytarzu. Ten przykład pokazuje, że zdeterminowani pracownicy również sami potrafią zorganizować sobie aktywny czas w godzinach pracy. Przyjemnie jest przecież zagrać krótki mecz z kolegami z pokoju obok.

Zobacz też: Popełnianie błędów a efektywność osobista

Czy to się opłaca?

REKLAMA

O tym, jaki jest wpływ programów aktywizujących ruchowo pracowników na ogólną kondycję firmy jest trudny do oszacowania, niemniej w kliku międzynarodowych firmach udało się policzyć, czy zwyczajnie się to pracodawcom opłaciło. Wiodący producent procesorów firma Intel Corporation przeprowadziła w swojej firmie trójstopniowy program zdrowotny dla pracowników, a jego koszty zwróciły się blisko 5-cio krotnie. W tym czasie pracownicy również mniej chorowali i znacznie wzrosła ich wydajność w pracy. Unilever z oddziałem w Hamburgu oraz Harvard Medical School doszły do wniosku, że każde 1,50 Euro zainwestowane w zdrowie pracownika przynosi 5,60 Euro zysku w zamian.

Wnioski wydają się więc proste. Inwestowanie pracodawców w zdrowie pracowników przynosi korzyści nie tylko tym ostatnim. Zdrowy pracownik to przede wszystkim zadowolony, kreatywny i wydajny pracownik bez względu na to, jaką formę aktywności zapewni mu pracodawca. Każda z nich przyczyni się do sukcesu całej firmy.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł został przygotowany na podstawie danych zebranych przez zespół pracowników platformy zakupowej ShopAlike.pl, która od początku 2015 roku z powodzeniem prowadzi program „Joga w godzinach pracy”.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

REKLAMA

Pijemy mniej piwa, przez co browary nie płacą na czas swoim dostawcom

Na kondycję branży piwowarskiej, poza spadającym w wyniku zmian kulturowych popytem, najmocniej wpływają dziś rosnące koszty operacyjne oraz zmiany w podatku akcyzowym. Polacy piją mniej piwa, browary mają coraz większe kłopoty.

Świadczenia pozapłacowe są dziś standardem w sektorze MŚP

Blisko połowa firm z sektora MŚP przy wyborze benefitów kieruje się przede wszystkim ceną, a niemal tyle samo uwzględnia potrzeby i oczekiwania pracowników – wynika z badania Instytutu Keralla Research dla VanityStyle. Jakie inne czynniki wpływają na decyzje pracodawców w tym zakresie?

Hotele mocno podniosły ceny usług, ale i tak muszą ciąć koszty i redukować długi. Czy pomoże im lepszy niż zwykle sezon turystyczny

Hotele i inne firmy świadczące usługi noclegowe wchodzą w sezon majówkowy 2025 z wysoką niepewnością i rosnącym obciążeniem finansowym. Choć dane dotyczące aktywności turystycznej Polaków pozwalały dotąd patrzeć na przyszłość z umiarkowanym optymizmem, rzeczywistość finansowa branży rysuje się znacznie mniej korzystnie.

Każdy ma jakiś talent – jak go rozpoznać u siebie i pracowników?

Ludzie i ich talenty są jak elementy puzzli, dopiero gdy zostaną umieszczone we właściwym miejscu, ujawnia się pełny obraz potencjału jednostki i zespołu. W organizacji kluczową rolą menedżera jest identyfikacja i rozwój tych wyjątkowych predyspozycji, co wymaga zarówno obserwacji, jak i metodologicznego podejścia.

REKLAMA

Aport przedsiębiorstwa do spółki z o.o. - wady i zalety

Wielu przedsiębiorców zaczyna od jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG), a z czasem – gdy firma się rozwija – decyduje się na zmianę formy prawnej. Jednym ze sposobów kontynuowania działalności w formie spółki z o.o. jest wniesienie przedsiębiorstwa jako aportu.

Składka zdrowotna. Bernatowicz: Wnioskowaliśmy o podpisanie ustawy (...) jest to "mniejsze zło", które pozwoli choć trochę ulżyć przedsiębiorcom skrzywdzonym "Polskim Ładem"

Po wczorajszym spotkaniu przedstawicieli strony społecznej RDS z prezydentem Andrzejem Dudą, prezydent podjął decyzję o zawetowaniu ustawa o obniżeniu składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Prezes ZP BCC Łukasz Bernatowicz przekazał, że wnioskowali o podpisanie ustawy, gdyż w ich ocenie jest "mniejszym złem".

REKLAMA

OSZAR »