Własna spółka z o.o. już za 5000 zł

Paweł Huczko
rozwiń więcej
inforCMS
Mali przedsiębiorcy mogą od 8 stycznia 2009 r. wybierać spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością na równi z indywidualną działalnością gospodarczą.  Tego dnia weszła bowiem w życie  nowelizacja kodeksu spółek handlowych z 23 października 2008 r.. Nowe przepisy przewidują m.in. obniżenie minimalnego kapitału zakładowego spólki z o.o. aż do 5 tys. zł  - obecnie jest to 50 tys. zł. Znikł też przymus przekształcenia spółki cywilnej w jawną po przekroczeniu określonego poziomu obrotów.


Obniżenie minimalnego kapitału spółki z o.o. (aktualnie 50 tys. złotych) w radykalny sposób zmieniło realia prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

Spółka z o.o. jest dość sformalizowaną formą działalności. Jednak obniżenie wymogu minimalnego kapitału do do 5 tys. złotych na pewno skłoni wielu dotychczasowych indywidualnych przedsiębiorców do założenia tej spółki.

Spółka z o.o. ma bowiem tą podstawową przewagę nad jednoosobową działalnością gospodarczą, że jej wspólnicy odpowiadają tylko do wysokości wniesionych wkładów.

Przedsiębiorca wpisany do ewidencji działalności gospodarczej odpowiada natomiast całym swoim prywatnym majątkiem za zobowiązania zaciągnięte podczas prowadzenia działalności.

Nie jest wykluczone, że duża część przedsiębiorców będzie chciało radykalnie ograniczyć swoją odpowiedzialność za długi biznesowe i wybierze spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, nawety za cenę zwiększonych obowiązków formalnych wynikających z kodeksu spółek handlowych.

Jest to tym bardziej prawdopodobne, bo przepisy dopuszczają powstanie jednoosobowej spółki z o.o.

Warto też zauważyć, że w niektórych państwach UE (Anglii, Walii, Irlandii, Holandii i Francji) całkowicie odstąpiono od wymogów ustalenia minimalnej wielkości kapitału zakładowego w spółkach analogicznych do polskiej spółki z o.o..


Duże spółki cywilne nie muszą przekształacać się w jawne

Dotąd przekroczenie przez spółkę cywilną kwoty 800 000 euro przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za dwa kolejne lata obrotowe obligowało wspólników do przekształcenia spółki cywilnej w spółkę jawną.

Zgodnie z nowelizacją ksh obowiązek ten znikł. Pozostał natomiast w tym wypadku obowiązek przejścia na tzw. pełną księgowość.


Ograniczona odpowiedzialność wspólników spółki jawnej

Według dotychczasowych przepisów wspólnicy zawierający umowę spółki jawnej z jednosobowym przedsiębiorcą, który wnosi do spółki już działające przedsiębiorstwo - odpowiadają bez ograniczeń prywatnym majątkiem za zobowiązania związane z tym przedsiębiorstwem. Według znowelizowanych przepisów kodeksu spółek handlowych odpowiedzialność wspólników spółki jawnej została ograniczona do wartości tego wniesionego przedsiębiorstwa.

Przeczytaj treść nowelizacji

Moja firma
Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany
13 maja 2025

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze
13 maja 2025

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]
12 maja 2025

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami
12 maja 2025

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy
12 maja 2025

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025
09 maja 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?
09 maja 2025

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations
09 maja 2025

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić
09 maja 2025

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

Pijemy mniej piwa, przez co browary nie płacą na czas swoim dostawcom
09 maja 2025

Na kondycję branży piwowarskiej, poza spadającym w wyniku zmian kulturowych popytem, najmocniej wpływają dziś rosnące koszty operacyjne oraz zmiany w podatku akcyzowym. Polacy piją mniej piwa, browary mają coraz większe kłopoty.

pokaż więcej
Proszę czekać...
OSZAR »