Jak robić biznes w Chinach

Chiny, inwestycje, biznes, firma
Nie trzeba nikogo przekonywać, że Chiny są i będą atrakcyjnym miejscem inwestycji dla przedsiębiorców zagranicznych. Jednak zdaniem KPMG najbliższe lata (przynajmniej do 2015 roku) będą charakteryzowały się rosnącą złożonością prowadzenia działalności w Chinach z uwagi na stałą ewolucję środowiska biznesowego.

W 2011 roku władze Chin opublikowały dwunasty z kolei Plan Pięcioletni, który zawiera wytyczne dla całego kraju na okres nadchodzących pięciu lat. Nowe przepisy wpłyną na sposób prowadzenia działalności przez firmy.

Zmiany będą miały miejsce niemalże w każdej dziedzinie, łącznie z przepisami podatkowymi, przepisami w zakresie ochrony środowiska oraz ulgami pobudzającymi inwestycje. Zgodnie z najważniejszymi punktami Planu, zwiększą się możliwości prowadzenia działalności w kluczowych sektorach, takich jak odnawialne źródła energii.

W ciągu ostatnich dekad Chiny zyskały reputację wiodącego centrum produkcyjnego i bywają określane jako fabryka świata.

Równocześnie w ciągu ostatnich kilku lat stale rośnie atrakcyjność kraju, jako rynku zbytu dóbr konsumpcyjnych oraz miejsca lokalizacji środków R&D (badawczo-rozwojowych), na czym w głównej mierze koncentruje się opublikowany Plan Pięcioletni.

Mobius – Chiny będą liderem globalnego odbicia

Na co należy zwrócić uwagę projektując „produkty” firmy w formie usług?

Aby inwestycja odniosła sukces, ważne jest rozumienie specyfiki kraju i jego regionów, praktyk prowadzenia działalności jak również chińskiej historii i kultury.

Co więcej, w świetle znaczącego zaangażowania władz chińskich w wiele aspektów gospodarki, potencjalni inwestorzy powinni wiedzieć w jaki sposób scentralizowane ustawodawstwo może wpłynąć na działalność w danych sektorach.

Raport KPMG „Inwestowanie w Chinach” został przygotowany jako wstęp do zagadnień związanych z inwestowaniem w Chinach i jest oparty na długoletnim doświadczeniu KPMG, wynikającym z obecności na rynku chińskim.

Informacje zawarte w Raporcie nie dotyczą konkretnych sytuacji, które mogą zaistnieć podczas prowadzenia działalności biznesowej. Aby uzyskać pomoc w zakresie różnych kwestii związanych z działalnością w Chinach, zaleca się skorzystanie z profesjonalnych usług doradczych.

Ile światowych spółek mogłoby znaleźć się w chińskim holdingu?

Z jakimi problemami boryka się chińska gospodarka?

Dokładne analizy poszczególnych sektorów przemysłu w Chinach znajdują się w najnowszych publikacjach KPMG China, dostępnych na stronie internetowej. Więcej szczegółów na temat KPMG China można znaleźć w rozdziale 6. Raportu „KPMG w Chinach oraz Hong Kongu (SAR – Specjalny Region Administracyjny).

Oprócz omówienia podstawowych informacji o Chinach i ich sytuacji makroekonomicznej Raport porusza przede wszystkim zagadnienia dotyczące zasad inwestowania na rynku chińskim.

W szczególności omówione zostały regulacje prawne (np. formy inwestycji zagranicznych), podatkowe, celne, dotyczące nieruchomości i specjalnych stref ekonomicznych.

Pełna treść raportu KPMG „Inwestowanie w Chinach”

KPMG Sp. z o.o.
Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i członek sieci KPMG składającej się z niezależnych spółek członkowskich stowarzyszonych z KPMG International Cooperative (“KPMG International”), podmiotem prawa szwajcarskiego
rozwiń więcej
Moja firma
Spółka cywilna – kto jest odpowiedzialny za zobowiązania, kogo pozwać?
19 maja 2025

Spółka cywilna jest stosunkowo często spotykaną w praktyce formą prowadzenia działalności gospodarczej. Warto wiedzieć, że taka spółka nie ma osobowości prawnej i tak naprawdę nie jest generalnie żadnym samodzielnym podmiotem prawa. Jedynie niektóre ustawy (np. ustawy podatkowe) nadają spółce cywilnej przymiot podmiotu praw i obowiązków. W jaki sposób można pozwać kontrahenta, który prowadzi działalność w formie spółki cywilnej?

Polskie sklepy internetowe nie wykorzystują możliwości sprzedaży produktów w innych krajach - do zyskania jest wiele
19 maja 2025

43% sklepów internetowych nie prowadzi sprzedaży zagranicznej, a 40% posiada wyłącznie polską wersję językową. Tracą przez to ogromną możliwość rozwoju, bo w przypadku firm e-handlowych stawiających na globalizację z obrotów poza krajem zyskuje się średnio o 25% wyższe przychody.

Tego zawodu nie zastąpi AI. A które czeka zagłada? Ekspert: Programiści są pierwsi w kolejce
16 maja 2025

Sztuczna inteligencja na rynku pracy to temat, który budzi coraz większe emocje. W dobie dynamicznego rozwoju technologii jedno jest pewne – wiele profesji czeka poważna transformacja, a niektóre wręcz znikną. Ale są też takie zawody, których AI nie zastąpi – i to raczej nigdy. Jakie branże są najbardziej zagrożone? A gdzie ludzka praca pozostanie niezastąpiona? O tym mówi Jan Oleszczuk - Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.

Branża handlowa traci coraz więcej na kradzieżach w sklepach. Jak handlowcy rozwiązują ten problem
16 maja 2025

Zmorą branży handlowej wciąż są kradzieże sklepowe. Nasiliły się one w okresie wysokiej inflacji, ale teraz nie słabną w oczekiwanym tempie. Kradzieży z powodów ekonomicznych jest mniej, natomiast rozzuchwalili się złodzieje kradnący dla zysku.

Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF
15 maja 2025

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni
15 maja 2025

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać
15 maja 2025

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany
13 maja 2025

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze
13 maja 2025

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]
12 maja 2025

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

pokaż więcej
Proszę czekać...
OSZAR »