E-kontrola skarbowa

E-kontrola skarbowa, czyli superfiskus
E-kontrola staje się coraz popularniejszą formą kontroli podatkowej, co potwierdzają statystyki napływające z izb skarbowych. Użycie systemów informatycznych do weryfikacji dokumentów przedsiębiorców w części urzędów wzrosła dwukrotnie w porównaniu z całym rokiem 2010.

Zinformatyzowany tym kontroli okazuje się znacznie skuteczniejszy, i przede wszystkim szybszy, od tradycyjnych metod kontrolowania podatników. Dlatego zarówno przedsiębiorcy, jak i kontrolerzy skłaniają się ku rozpowszechnieniu e-kontroli. Tym pierwszym zależy przede wszystkim na zmniejszeniu uciążliwości tradycyjnych kontroli podatkowych, które to odbywając się w siedzibie podatnika trwają długo i mogą być pewnym utrudnieniem w pracy; drugim zaś e-kontrola pozwala uniknąć żmudnego, wielogodzinnego, przeglądania faktur i ksiąg rachunkowych.

Nowy sposób kontrolowania ma szczególne zastosowanie w większych firmach, gdzie nagromadzenie dokumentacji jest znacznie obszerniejsze od mniejszych przedsiębiorstw. Oczywiście kontrola podatkowa przy użyciu narzędzi informatycznych może odbyć się jedynie u podatników posiadających elektroniczne rejestry  lub elektroniczną księgowość. W takim przypadku e-kontrola prowadzona jest na podstawie art. 286 par. 1 pkt. 4 Ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.)

Polecamy: Urzędnicy zapłacą za swoje błędy

Procedura e-kontroli

Zasadniczo kontrola z wykorzystaniem narzędzi informatycznych nie różni się od kontroli tradycyjnej. Pracownicy urzędów skarbowych żądają od podatnika danych objętych kontrolą, czyli dokumentów, kserokopii akt, notatek itd. Tylko, że przekazanych za elektronicznego nośnika. Najczęściej jest to płyta CD,DVD. Dane te importowane są do specjalnych programów informatycznych (ACL, IDEA), a po weryfikacji danych i analizie tekstów tworzone są raporty. Analiza danych przy pomocy w/w programów pozwala na sprawdzenie zgodności dokumentacji podatnika pod względem formalnym z przepisami prawa podatkowego oraz rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania, np. podatkiem od towarów i usług. Oczywiście po odbyciu się kontroli, dokumenty zostają zwracane podatnikowi, a dane wcześniej importowane usuwane z baz danych kontrolerów.

Polecamy: VAT dla przedsiębiorcy - krok po kroku

E-kontrola to dużo skuteczniejsza metoda sprawdzania podatników, przede wszystkim dlatego, że potrafi rzetelnie i w krótkim czasie skontrolować ilość dokumentów, której nie byłby w stanie przejrzeć urzędnik metodą tradycyjną. Doskonalenie kontrolerów w tej metodzie nadal jest rozpowszechniana, a jak pokazują statystyki także coraz bardziej efektywna.

W całym 2010 roku tylko w woj. mazowieckim przeprowadzono 391 e-kontrole, a na dzień dzisiejszy, w roku 2011 odbyło się ich już 507. Wskazuje to na rosnące znaczenie wykorzystania narzędzi informatycznych i na kierunek, w którym idzie kontrola podatkowa.

Autor: Karolina Wnuk

Moja firma
Tego zawodu nie zastąpi AI. A które czeka zagłada? Ekspert: Programiści są pierwsi w kolejce
16 maja 2025

Sztuczna inteligencja na rynku pracy to temat, który budzi coraz większe emocje. W dobie dynamicznego rozwoju technologii jedno jest pewne – wiele profesji czeka poważna transformacja, a niektóre wręcz znikną. Ale są też takie zawody, których AI nie zastąpi – i to raczej nigdy. Jakie branże są najbardziej zagrożone? A gdzie ludzka praca pozostanie niezastąpiona? O tym mówi Jan Oleszczuk - Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.

Branża handlowa traci coraz więcej na kradzieżach w sklepach. Jak handlowcy rozwiązują ten problem
16 maja 2025

Zmorą branży handlowej wciąż są kradzieże sklepowe. Nasiliły się one w okresie wysokiej inflacji, ale teraz nie słabną w oczekiwanym tempie. Kradzieży z powodów ekonomicznych jest mniej, natomiast rozzuchwalili się złodzieje kradnący dla zysku.

Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF
15 maja 2025

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni
15 maja 2025

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać
15 maja 2025

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany
13 maja 2025

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze
13 maja 2025

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]
12 maja 2025

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami
12 maja 2025

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy
12 maja 2025

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

pokaż więcej
Proszę czekać...
OSZAR »