REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Które transakcje przy użyciu karty płatniczej za granicą są najdroższe?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Comperia.pl
Porównywarka finansowa nr 1
Przy pobraniu pieniędzy z bankomatu za pomocą karty kredytowej tracimy możliwość skorzystania z okresu bezodsetkowego.
Przy pobraniu pieniędzy z bankomatu za pomocą karty kredytowej tracimy możliwość skorzystania z okresu bezodsetkowego.

REKLAMA

REKLAMA

Decydując się na korzystanie z karty kredytowej bądź debetowej w obcym kraju, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, ile to kosztuje. Szczególnie eksperci przestrzegają przed wypłatami z bankomatów. Kiedy korzystać z karty płatniczej za granicą?

Zapłaty za zakupy można dokonać zazwyczaj na dwa sposoby: kartą lub gotówką. Niektóre zachodnie banki wydają również czeki podróżne, jednak są one praktycznie niedostępne w Polsce. Jak wyglądają szczegóły wypłat z bankomatów oraz płatności kartą poza granicami naszego kraju?

REKLAMA

Prowizja za korzystanie z bankomatu

REKLAMA

Wypłaty z zagranicznych bankomatów są zazwyczaj obarczone wysoką prowizją z tego tytułu. Warto sprawdzić w banku, ile dokładnie wynosi jej wysokość w przypadku danej karty debetowej. W kilku bankach na brak prowizji z tego tytułu mogą liczyć zamożniejsi klienci, posiadający konta typu premium. Ale można też pokusić się o wymienienie kilku instytucji (mBank, Deutsche Bank, Alior Bank i Meritum Bank), które zrezygnowały z pobiera tej opłaty. W innych natomiast istnieją pewne ograniczenia, dotyczące darmowych wypłat – tu za przykład może posłużyć Citi Handlowy, w którym darmowe wypłaty są możliwe tylko z rozsianych po całym świecie bankomatów sieci Citibanku.

Jednak prowizja za wypłatę z bankomatu nie jest jedynym kosztem, jaki ponosimy na rzecz banku podczas zagranicznych transakcji. Tajemnica dodatkowego zarobku banku (a także organizacji płatniczej, do której należy nasza karta), tkwi w kursach walutowych. Jak to działa? Przyjrzyjmy się temu, jak wygląda proces płacenia naszą kartą za granicą.

Dowiedz się także: Dlaczego karta kredytowa przydaje się w podróży?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Różnica kursowa źródłem strat

Zdecydowana większość kart, które wydają polskie banki, umożliwia rozliczanie transakcji zagranicznych w euro. Niektóre banki posiadają jeszcze w swojej ofercie karty rozliczane w dolarach amerykańskich. Oznacza to, że jeżeli dokonujemy operacji w kraju, którego waluta jest inna od waluty rozliczeniowej naszej karty, transakcja jest przewalutowywana najpierw z tej waluty na euro lub dolary, a potem drugi raz – na złote.

REKLAMA

Wyobraźmy sobie, że jesteśmy w Turcji i kupujemy coś za 100 nowych lir tureckich. Najpierw bank wymieni tę kwotę na euro po kursie organizacji płatniczej (Visa lub Mastercard, w zależności od posiadanej karty), a dopiero potem na złote po kursie banku. Na każdym przewalutowaniu jesteśmy stratni, a wielkość naszej straty zależy od wielkości transakcji.

Szczególnie „bolesne” może być drugie przewalutowanie – z waluty rozliczeniowej na złote. Odbywa się ono po kursie z tabeli kursów walutowych naszego banku, a jak dobrze wiedzą posiadacze kredytów w walutach, są one wyjątkowo niekorzystne dla klientów. Różnią się znacznie (i to na naszą niekorzyść) zarówno od średnich kursów, publikowanych przez NBP, jak i nawet od kursów z kantorów.

Karta kredytowa a bankomat

W związku z podwójnym przewalutowaniem, eksperci radzą unikać wypłat z zagranicznych bankomatów przy użyciu karty kredytowej. Tak jak w przypadku wypłat bankomatowych w kraju, takie operacje są związane z wysokim oprocentowaniem wypłaconej kwoty, już od samego momentu wypłaty. Nie obowiązuje wtedy 50-kilku dniowy okres bezodsetkowy, tak jak to ma miejsce w przypadku transakcji bezgotówkowych.

Wysokie oprocentowanie kredytu w karcie, w połączeniu z niekorzystnym przelicznikiem wymiany, w rezultacie uderzy nas boleśnie po kieszeni. Dlatego też, jeśli już musimy użyć karty kredytowej za granicą, lepiej dokonać transakcji bezgotówkowej w sklepie niż wypłacać pieniądze z bankomatu.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Problemy z bankomatem za granicą

Wybierając się w zagraniczną podróż, warto zabrać ze sobą numer do naszego banku. W razie zagubienia lub kradzieży karty, należy niezwłocznie powiadomić daną instytucję o tym fakcie. Szczególnym przypadkiem, jest „połknięcie” naszej karty przez zagraniczny bankomat. W takiej sytuacji mamy dwie możliwości.

Jeżeli dostatecznie znamy lokalne narzecze lub w miarę płynnie angielski, to można zadzwonić pod numer obsługi bankomatu, który zazwyczaj jest na nim umieszczony. Prowadząc rozmowę telefoniczną, należy ustalić, czy zwrot karty jest możliwy oraz w jaki sposób tego dokonać. Jeżeli bankomat znajduje się przy oddziale zagranicznego banku, czeka nas konwersacja z jego pracownikiem.

Warto pamiętać, że nikt nie odda nam karty bez uprzedniej identyfikacji. Konieczny jest dokument ze zdjęciem, a najlepiej paszport. Nieskuteczność tego sposobu wymaga nawiązania rozmowy telefonicznej z rodzimym bankiem i złożenia ustnej dyspozycji z prośbą o zablokowanie „połkniętej” karty.

Maciej Łukowski, Paweł Puchalski

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

REKLAMA

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

Pijemy mniej piwa, przez co browary nie płacą na czas swoim dostawcom

Na kondycję branży piwowarskiej, poza spadającym w wyniku zmian kulturowych popytem, najmocniej wpływają dziś rosnące koszty operacyjne oraz zmiany w podatku akcyzowym. Polacy piją mniej piwa, browary mają coraz większe kłopoty.

REKLAMA

Świadczenia pozapłacowe są dziś standardem w sektorze MŚP

Blisko połowa firm z sektora MŚP przy wyborze benefitów kieruje się przede wszystkim ceną, a niemal tyle samo uwzględnia potrzeby i oczekiwania pracowników – wynika z badania Instytutu Keralla Research dla VanityStyle. Jakie inne czynniki wpływają na decyzje pracodawców w tym zakresie?

Hotele mocno podniosły ceny usług, ale i tak muszą ciąć koszty i redukować długi. Czy pomoże im lepszy niż zwykle sezon turystyczny

Hotele i inne firmy świadczące usługi noclegowe wchodzą w sezon majówkowy 2025 z wysoką niepewnością i rosnącym obciążeniem finansowym. Choć dane dotyczące aktywności turystycznej Polaków pozwalały dotąd patrzeć na przyszłość z umiarkowanym optymizmem, rzeczywistość finansowa branży rysuje się znacznie mniej korzystnie.

REKLAMA

OSZAR »