Jak zastrzec kartę kredytową?

Większość polskich użytkowników kart kredytowych nie jest przygotowana na taką ewentualność jak kradzież czy zgubienie plastiku.
Chociaż większość z nas korzysta z karty płatniczej, nie każdy zastanawia się, co począć w razie zgubienia plastiku. Eksperci policzyli, że dwie trzecie użytkowników kart nie ma nawet zapisanego numeru, pod który należałoby zadzwonić w takiej sytuacji. Co powinieneś zrobić, kiedy nie możesz znaleźć swojej karty kredytowej?

Nie wpadaj w panikę, kiedy zgubisz kartę kredytową. Przygotuj się na taką ewentualność, zanim dojdzie do kradzieży. Choć z kart Polacy korzystają coraz chętniej, niestety nie idzie to w parze z wiedzą, jak bezpiecznie posługiwać się plastikiem. Lista zaniedbań i ryzykownych zachowań wciąż jest całkiem spora – wynika z badań TNS Pentor na zlecenie Związku Banków Polskich:

• dwie trzecie użytkowników zawsze lub często nosi karty płatnicze w portfelu wraz z pieniędzmi,
• ponad połowa nosi ze sobą wszystkie karty, które ma, bez względu na to, czy są one potrzebne czy nie,
• co piąty posiadacz kart pozwala sobie na utratę karty z pola widzenia podczas autoryzowania transakcji,
• co czwarty użytkownik pozwala korzystać ze swojej karty najbliższym,
• 16 proc. osób zapisuje PIN do kart na kartach lub na kartkach, noszonych razem z kartą i tyle samo osób podczas transakcji upewnia się, czy wpisuje prawidłowe liczby,
• 29 proc. osób prawie wcale nie dba o to, aby wpisywać PIN w taki sposób, żeby nie zobaczyli go inni,
• 12 proc. korzysta z pomocy nieznanych osób przy wypłacie pieniędzy,
• dwóch na trzech użytkowników kart nie zniechęca się do wypłaty, widząc dużo osób wokół bankomatu,
• około 40 proc. posiadaczy kart nie sprawdza kwoty na wydruku czy czytniku kart przed zatwierdzeniem transakcji,
• ponad połowa prawie nigdy nie porównuje potwierdzeń płatności kartą i wypłat z bankomatu z historią rachunku,
• 40 proc. nie ma ustalonego dziennego limitu wartości transakcji, dokonywanych za pomocą karty,
• 27 proc. rzadko lub wcale nie niszczy dokumentów, zawierających pełen numer karty.

Dowiedz się także: Dlaczego karta kredytowa przydaje się w podróży?

Z pewnością warto zastanowić się nad tym, co my odpowiedzielibyśmy na zadane pytania i jak postępujemy w różnych sytuacjach. Może czas zmienić złe nawyki, zanim będzie za późno?

Polecamy serwis: Kredyty

Zastrzeżenie zagubionych kart i dokumentów

Jeśli już karta zginie, należy jak najszybciej skontaktować się z bankiem lub organizacją, która wydała kartę. Najlepiej niezwłocznie zadzwonić na czynny całą dobę numer autoryzacji kart. Znajduje się on na dokumentach, dołączanych przy wydawaniu karty, ale również na samej karcie. Dobrze jest zapisać go wcześniej w telefonie. Nie należy też panikować, że złodziej doprowadzi nas do ruiny. Do momentu zastrzeżenia karty jej właściciel odpowiada za transakcje do równowartości 150 euro. Jeśli nie doszło do kardynalnych zaniedbań, pozostałe ewentualne koszty wykonanych operacji bierze na siebie bank – wydawca karty.

Zarówno banki, jak i policja radzą, aby koniecznie zastrzegać również zagubione dokumenty. Pozwala to uniknąć prób wyłudzeń kredytów na cudze nazwisko. Zastrzeżenie można zgłosić m.in. w dowolnym, najbliższym banku lub w Systemie Dokumenty Zastrzeżone: www.DokumentyZastrzezone.pl

Halina Kochalska, Open Finance

Moja firma
Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]
12 maja 2025

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami
12 maja 2025

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy
12 maja 2025

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025
09 maja 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?
09 maja 2025

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations
09 maja 2025

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić
09 maja 2025

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

Pijemy mniej piwa, przez co browary nie płacą na czas swoim dostawcom
09 maja 2025

Na kondycję branży piwowarskiej, poza spadającym w wyniku zmian kulturowych popytem, najmocniej wpływają dziś rosnące koszty operacyjne oraz zmiany w podatku akcyzowym. Polacy piją mniej piwa, browary mają coraz większe kłopoty.

Świadczenia pozapłacowe są dziś standardem w sektorze MŚP
08 maja 2025

Blisko połowa firm z sektora MŚP przy wyborze benefitów kieruje się przede wszystkim ceną, a niemal tyle samo uwzględnia potrzeby i oczekiwania pracowników – wynika z badania Instytutu Keralla Research dla VanityStyle. Jakie inne czynniki wpływają na decyzje pracodawców w tym zakresie?

Hotele mocno podniosły ceny usług, ale i tak muszą ciąć koszty i redukować długi. Czy pomoże im lepszy niż zwykle sezon turystyczny
08 maja 2025

Hotele i inne firmy świadczące usługi noclegowe wchodzą w sezon majówkowy 2025 z wysoką niepewnością i rosnącym obciążeniem finansowym. Choć dane dotyczące aktywności turystycznej Polaków pozwalały dotąd patrzeć na przyszłość z umiarkowanym optymizmem, rzeczywistość finansowa branży rysuje się znacznie mniej korzystnie.

pokaż więcej
Proszę czekać...
OSZAR »