Poprawa na rynkach finansowych

Inwestorzy zdążyli już zapomnieć o swoich niedawnych obawach. Od środy obserwujemy wyraźne odreagowanie na rynkach finansowych, które powinno mieć dzisiaj swoją kontynuację. Najbardziej może ciekawić reakcja Amerykanów na ocenę gospodarki USA w wydaniu Fed. Ta ostatnia ma się lepiej niż sądzono.

Środowy rajd byków zaczął się przed publikacją informacji makroekonomicznych. Jeśli już więc doszukiwać się koniecznie innych, poza chęcią odreagowania niedawnych spadków, przyczyn wybuchu optymizmu, można upatrywać ich we wtorkowym wystąpieniu Jean'a Claude'a Tricheta, szefa Europejskiego Banku Centralnego, który zasugerował, że nie wyklucza skupowania przez bank papierów skarbowych państw dotkniętych problemami finansowymi. To żadna nowość, ale żądni zysków inwestorzy poczuli, że mają poważną siłę po swojej stronie, a spekulanci, grający na zniżkę obligacji hiszpańskich, portugalskich i innych, trochę się zafrasowali.

W każdym razie w środę kurs euro wyhamował swój skok na bungee tuż nad ziemią, czyli w okolicach 1,296 dolara, o 6 proc. poniżej szczytu z 18 listopada, a giełdy i notowania surowców ruszyły dynamicznie w górę. Zgodnie z logiką, indeksy giełdowe państw najbardziej zagrożonych kryzysem wzrosły znacznie mocniej niż tych, w imieniu których EBC ma kupować ich śmieciowe papiery dłużne. W końcu to nabywcy ryzykownych obligacji będą mieli więcej do stracenia.

Dowiedz się także: Jakie są prognozy, dotyczące koniunktury gospodarczej w Polsce?

Zgodnie z kierunkiem ruchu dolara, skoczyły notowania surowców. Cena ropy wzrosła o 4 proc,. zbliżając się do 89 dolarów za baryłkę, i to mimo znaczącego wzrostu zapasów, podczas gdy spodziewano się ich spadku. Kurs kontraktów terminowych na miedź zmienił się o niemal tyle samo. Tylko złoto okazało się bardziej nieufne i nie zmieniło swej wartości.

Polecamy serwis: Kredyty

Przekraczające 2 proc. zwyżki indeksów na Wall Street i nieoficjalne informacje, że Stany Zjednoczone byłyby gotowe zwiększyć, za pośrednictwem MFW, europejski fundusz stabilizacji, dają doskonałe podstawy do tego, by rajd Świętego Mikołaja mógł być dziś kontynuowany. Nie wiadomo tylko, jak Amerykanie zareagują na zmianę oceny stanu ich gospodarki, zaprezentowaną przez Fed w Beżowej Księdze. Wynika z niej, że wyraźnie się poprawia, nawet na rynku pracy. Niby dobrze, ale strumień nowych dolarów może zmniejszyć się. Dziś głównym punktem giełdowego programu będzie informacja o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

Źródło: Roman Przasnyski, Open Finance

Moja firma
Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni
15 maja 2025

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać
15 maja 2025

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany
13 maja 2025

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze
13 maja 2025

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]
12 maja 2025

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami
12 maja 2025

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy
12 maja 2025

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025
09 maja 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?
09 maja 2025

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations
09 maja 2025

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

pokaż więcej
Proszę czekać...
OSZAR »