REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są źródła finansowania innowacji w Polsce?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Jakie są źródła finansowania innowacji w Polsce?
Jakie są źródła finansowania innowacji w Polsce?

REKLAMA

REKLAMA

Stwierdzenie, że pojęcie innowacji weszło do powszechnego użycia dzięki funduszom unijnych nie powinno być aż nadto przesadzone. To właśnie dostępność środków finansowych ukierunkowanych na wzrost innowacyjności polskich przedsiębiorstw nadała temu pojęciu nowego, ostrego znaczenia. Jak zdefiniować innowacje i jak poznać źródła ich finansowania – o tym w poniższym artykule.

Czym jest innowacyjność?

REKLAMA

Nie tylko w polskiej, lecz również międzynarodowej literaturze wnikliwy czytelnik może natknąć się na wiele definicji pojęcia innowacyjności. Brak jednolitego podejścia może powodować zatem trudności interpretacyjne. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości w tym względzie proponuję zatem na potrzeby niniejszego artykułu posłużyć się definicją, którą wskazuje projekt „Strategii innowacyjności i efektywności gospodarki na lata 2011-2015”, który w marcu tego roku był przedmiotem konsultacji i uzgodnień.

REKLAMA

Otóż zgodnie z przywołanym dokumentem, przez innowacyjność gospodarki należy rozumieć zdolność i motywację przedsiębiorstw do ustawicznego poszukiwania i wykorzystywania w praktyce wyników prac badawczych i rozwojowych, nowych koncepcji, pomysłów i wynalazków. Innowacyjność oznacza również doskonalenie i rozwój istniejących technologii produkcyjnych, eksploatacyjnych i dotyczących sfery usług, wprowadzanie nowych rozwiązań w organizacji i zarządzaniu, doskonalenie i rozwój infrastruktury, zwłaszcza dotyczącej gromadzenia, przetwarzania i udostępniania informacji.

Polecamy: E-usługi znów szansą na unijne dotacje

Na potrzeby przygotowania projektów unijnych, warto posłużyć się definicją przywoływaną w podręczniku OECD z 2005 roku dotyczącym zasad gromadzenia i interpretacji danych dotyczących innowacji. Zgodnie z tym dokumentem innowacja to: wdrożenie nowego lub znacząco udoskonalonego produktu (wyrobu lub usługi) lub procesu, nowej metody marketingowej lub nowej metody organizacyjnej w praktyce gospodarczej, organizacji miejsca pracy lub stosunkach z otoczeniem.

Podręcznik ten wyróżnia cztery typy innowacji:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Innowacje produktowe to wprowadzenie wyrobu lub usługi, które są nowe lub znacząco udoskonalone w zakresie swoich cech lub zastosowań.
  • Innowacje procesowe to innowacje w obrębie procesu – wdrożenie nowej lub znacząco udoskonalonej metody produkcji lub dostawy.
  • Innowacje marketingowe to wdrożenie nowej metody marketingowej wiążącej się ze znaczącymi zmianami w projekcie/konstrukcji produktu lub w opakowaniu, dystrybucji, promocji lub strategii cenowej.
  • Innowacje organizacyjne to wdrożenie nowej metody organizacyjnej w przyjętych przez firmę zasadach działania, w organizacji miejsca pracy lub w stosunkach z otoczeniem.

Jakie są źródła innowacji?

Popularyzacja działalności innowacyjnej wśród polskich przedsiębiorców nastąpiła w głównej mierze dzięki dostępności środków unijnych. W ramach unijnego budżetu na lata 2007-2013 mają oni możliwość skorzystania z rozmaitych form wspierania działalności innowacyjnej, które uzależnione są m.in. od typu wdrażanego przez nich projektu. W kontekście wyczerpujących się jednak pieniędzy unijnych warto pamiętać, że nie stanowią one jedynego źródła finansowania rozwoju działalności innowacyjnej w Polsce.

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka

Wśród funduszy unijnych najbardziej popularnym źródłem finansowania działalności innowacyjnej jest Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka. Program ten jest finansowany jest środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego a jego celem wzrost konkurencyjności i innowacyjności polskiej gospodarki. Cel ten jest realizowany m.in. przez projekty innowacyjne, które są wdrażane w ramach poszczególnych działań programu.

Szczegółowe informacje na temat zasad wdrażania Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko znajdują się na stronie internetowej: http://www.poig.gov.pl/

W ramach tego programu, przedsiębiorcy mogą otrzymać dotację unijną. na wsparcie m.in.:

  • procesów technologicznych (produkcyjnych), które przyczynią się do stworzenia nowego lub ulepszonego produktu lub usługi (działanie 4.4),
  • udziału w (branżowych) programach promocji w celu nawiązania współpracy z zagranicznymi partnerami gospodarczymi (działanie 6.5),
  • badań przemysłowych i prac rozwojowych, których celem jest opracowanie prototypu, a następnie jego wdrożenie w postaci produktu lub usługi (działanie 1.4 i 4.1).

Regionalne Programy Operacyjne

Wnioskowanie o dofinansowanie w ramach regionalnych programów operacyjnych odbywa się na poziomie każdego z województw, w ramach konkursów ogłaszanych przez poszczególne urzędy marszałkowskie. Szczegółowe informacje na temat zasad naboru projektów znajdują się w ww. urzędach bądź instytucjach specjalnie przez nich oddelegowanych.
Programy te oferują szerokie spektrum możliwości otrzymania dotacji z zakresu rozwoju działalności innowacyjnej np.

  • w województwie mazowieckim istnieje możliwość otrzymania dotacji na przeprowadzenie badań w celu stworzenia prototypu oraz jego wdrożenie (działanie 1.2),
  • w województwie świętokrzyskim – wsparcie mogą otrzymać MŚP, które zrealizują projekty inwestycyjne o charakterze innowacyjnym, których celem będzie wytworzenie nowego produktu, usługi lub wprowadzenie zasadniczej zmiany procesu produkcyjnego (działanie 1.1),
  • w województwie zachodniopomorskim – dotacje dla mikroprzedsiębiorców, których projekty przyczynią się do zwiększenia potencjału i zdolności inwestycyjnej związanej z innowacjami (działanie 1.1).
  • New Connect

REKLAMA

NewConnect to platforma giełdowa dla młodych, dynamicznych spółek, które są zainteresowane debiutem giełdowym, jednak nie spełniają wyśrubowanych kryteriów wejścia na podstawowy rynek Giełdy Papierów Wartościowych. Udany debiut na rynku New Connect może stanowić doskonały sposób na pozyskanie dodatkowych środków finansowych na rozwój działalności innowacyjnej dla młodych, dobrze rokujących przedsiębiorstw.

Sprostanie wymaganiom w związku z emisją akcji na tym rynku również nie powinno przysparzać problemów, bowiem cechą charakterystyczną New Connect jest prostota oraz niskie koszty debiutu (brak konieczności przygotowania prospektu emisyjnego).

Szczegółowe informacje dotyczące wymogów wejścia na rynek New connect zawiera strona internetowa pod adresem: www.newconnect.pl.

Polecamy: Jakie dotacje dla przedsiębiorców w 2011 roku?

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tego zawodu nie zastąpi AI. A które czeka zagłada? Ekspert: Programiści są pierwsi w kolejce

Sztuczna inteligencja na rynku pracy to temat, który budzi coraz większe emocje. W dobie dynamicznego rozwoju technologii jedno jest pewne – wiele profesji czeka poważna transformacja, a niektóre wręcz znikną. Ale są też takie zawody, których AI nie zastąpi – i to raczej nigdy. Jakie branże są najbardziej zagrożone? A gdzie ludzka praca pozostanie niezastąpiona? O tym mówi Jan Oleszczuk - Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.

Branża handlowa traci coraz więcej na kradzieżach w sklepach. Jak handlowcy rozwiązują ten problem

Zmorą branży handlowej wciąż są kradzieże sklepowe. Nasiliły się one w okresie wysokiej inflacji, ale teraz nie słabną w oczekiwanym tempie. Kradzieży z powodów ekonomicznych jest mniej, natomiast rozzuchwalili się złodzieje kradnący dla zysku.

Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

REKLAMA

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

REKLAMA

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

REKLAMA

OSZAR »