Sztuczna inteligencja nauczona danymi z Polski, miałaby trochę naszych cech narodowych PODCAST

Sztuczna inteligencja / Bartosz Baziński: Sztuczna inteligencja nauczona danymi z Polski, miałaby trochę naszych cech narodowych [PODCAST]

Sztuczna inteligencja nauczona danymi z Polski, miałaby trochę naszych cech narodowych - wskazuje Bartosz Baziński, współtwórca SentiOne. PODCAST

Czy można powiedzieć Polska sztuczna inteligencja?

Gościem Szymona Glonka w podcaście "DGPtalk: Obiektywnie o biznesie" jest Bartosz Baziński, współtwórca SentiOne.

Myślę, że można tak powiedzieć. Prawie 12 lat pracujemy nad technikami przetwarzania języka naturalnego używającymi sztucznej inteligencji, właśnie z takim długotrwałym celem zbudowania polskiej sztucznej inteligencji. Oczywiście rozumiejącej nie tylko po polsku, ale również w innych językach – mówi Bartosz Baziński

Zaczęliśmy od tego, że zauważyliśmy iż firmy szczególnie w Polsce nie wiedzą co się o nich mówi w internecie, więc stworzyliśmy narzędzie które każdego dnia zbiera z kilkudziesięciu tysięcy różnych źródeł ponad 150 milionów wypowiedzi internautów, komentarzy na portalach, z Twittera, z Facebooka, wszystkich możliwych źródeł, analizuje to używając sztucznej inteligencji i potrafi to narzędzie powiedzieć firmom co się o nich mówi w internecie – dodaje Bartosz Baziński

Zbudowaliśmy w ten sposób ogromne zbiory danych tekst takie tworzonych naturalnym językiem użytkowników internetu i dzięki tym danym byliśmy w stanie następnie wytrenować używając sztucznej inteligencji tak zwane modele językowe. Modele językowe posiadają taką cechę że one jakby rozumieją bliskość z naczyniową słów między sobą w ramach danego języka więc dzięki nauczeniu właśnie tych modeli na tych naszych ogromnych zbiorach danych potrafiliśmy tak upraszczając nauczyć komputer że możemy powiedzieć pieniądze ale możemy to samo rzecz określić takimi słowami hajs, mamona czy kasa i dzięki właśnie tej technologii stworzyliśmy platformę dzięki której duże firmy nie tylko w Polsce mogą budować wirtualnych asystentów którzy mogą odpowiadać na pytania tych klientów tych firm i tak powstał właśnie nasz produkt – mówi Bartosz Baziński

PODCASTY DGPtalk - POSŁUCHAJCIE!

Podcasty DGPtalk Obiektywnie o Biznesie znajdziecie także w serwisach: Spotify, Apple Podcast oraz Google Podcast i aplikacjach: Lecton oraz Squid. Zapraszamy do subskrybowania!

 

Moja firma
Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]
12 maja 2025

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami
12 maja 2025

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy
12 maja 2025

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025
09 maja 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?
09 maja 2025

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations
09 maja 2025

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić
09 maja 2025

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

Pijemy mniej piwa, przez co browary nie płacą na czas swoim dostawcom
09 maja 2025

Na kondycję branży piwowarskiej, poza spadającym w wyniku zmian kulturowych popytem, najmocniej wpływają dziś rosnące koszty operacyjne oraz zmiany w podatku akcyzowym. Polacy piją mniej piwa, browary mają coraz większe kłopoty.

Świadczenia pozapłacowe są dziś standardem w sektorze MŚP
08 maja 2025

Blisko połowa firm z sektora MŚP przy wyborze benefitów kieruje się przede wszystkim ceną, a niemal tyle samo uwzględnia potrzeby i oczekiwania pracowników – wynika z badania Instytutu Keralla Research dla VanityStyle. Jakie inne czynniki wpływają na decyzje pracodawców w tym zakresie?

Hotele mocno podniosły ceny usług, ale i tak muszą ciąć koszty i redukować długi. Czy pomoże im lepszy niż zwykle sezon turystyczny
08 maja 2025

Hotele i inne firmy świadczące usługi noclegowe wchodzą w sezon majówkowy 2025 z wysoką niepewnością i rosnącym obciążeniem finansowym. Choć dane dotyczące aktywności turystycznej Polaków pozwalały dotąd patrzeć na przyszłość z umiarkowanym optymizmem, rzeczywistość finansowa branży rysuje się znacznie mniej korzystnie.

pokaż więcej
Proszę czekać...
OSZAR »