REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pomysł na prezent, który zawsze będzie udany

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker
Bankowcom nie brakuje pomysłów na prezenty finansowe. Fot. Fotolia
Bankowcom nie brakuje pomysłów na prezenty finansowe. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nie masz pomysłu na prezent, który na pewno się spodoba? Chcesz sprezentować najbliższym coś wyjątkowego, tak aby z twoim pomysłem na prezent wiązała się korzyść materialna i edukacyjna? Ekspertki podpowiadają, jakie pomysły na prezenty zawsze przynoszą radość.

Zamiast szlafroka, kompletu kosmetyków, pudełka czekoladek czy po prostu koperty z gotówką, pod choinką możemy położyć kartę podarunkową. Wygląda elegancko i powinna ucieszyć zarówno dorosłego, jak i dziecko. Karty podarunkowe sprzedają sieciowe sklepy (np. Empik, Media Markt.), a także galerie handlowe. W tym drugim przypadku płacąc kartą, można zrobić zakupy w sklepach, znajdujących się w danym obiekcie.

REKLAMA

Najbardziej nowoczesne są wirtualne e-karty, które mają postać kodu alfanumerycznego i pozwalają regulować płatności za zakupy w sklepach internetowych (np. Empik.com). Tak opakowany prezent można wysłać mailem, bez ponoszenia dodatkowych kosztów przesyłki. Karty upominkowe są określonej wartości (np. Empiku: 25, 50, 100 zł) albo bez nominału, na dowolne doładowanie (np. od 20 do 500 zł).

Plastik zamiast koperty

W tej samej grupie prezentów finansowych znajdziemy, oferowane przez banki, różnego rodzaju karty przedpłacone (pre-paid). Zasada jest prosta: kupujemy kartę i wpłacamy na jej rachunek tyle pieniędzy, ile chcemy sprezentować.

REKLAMA

 Klasyczna karta (hybrydowa, z chipem i paskiem magnetycznym) służy do tradycyjnych płatności za pośrednictwem terminala, w internecie (nie zawsze) lub do wypłat gotówki z bankomatu. Możemy ją podarować zarówno osobie dorosłej, jak i dziecku (użytkownikiem karty może być osoba, która ukończyła 13 lat).

Z kolei przedpłacona karta wirtualna przeznaczona jest wyłącznie do transakcji zdalnych (zakupy internetowe, telefoniczne, drogą pocztową). Jej całkowicie wirtualny charakter (nie posiada fizycznego plastiku) sprawia, że nie obawiamy się kradzieży czy zgubienia karty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dowiedz się również: Które banki oddadzą pieniądze za zakupy dokonane kartą kredytową?

Pierwsze konto na Gwiazdkę, czyli kieszonkowe na rachunku bankowym 

Rachunek z kartą płatniczą, zasilony pewną kwotą, to doskonały prezent, także edukacyjny –samodzielne zarządzanie kieszonkowym uczy gospodarowania, a to już pierwszy krok do dorosłości. Bank wyposaża konto w rozmaite akcesoria, aby je uatrakcyjnić. Standardem stał się już dostęp do rachunku przez internet, brak opłat za jego prowadzenie, przelewy i za korzystanie z obcych bankomatów w kraju.

Przy wyborze konta osobistego zwróćmy uwagę na to, co umowa mówi o karcie do rachunku, bo jej użytkowanie powinno być bezpłatne, bez względu na to, jak często dziecko z niej korzysta. Pamiętajmy jednak, że własne konto można posiadać od trzynastego roku życia, a wręczenie małoletniemu takiego upominku wymaga zgody rodzica-opiekuna, który powinien być obecny przy podpisywaniu umowy w banku.

W prezencie świątecznym pełnomocnictwo

REKLAMA

Kolejnym pomysłem na prezent finansowy może być lokata bankowa. Nie dość, że jest instrumentem bezpiecznym, to jeszcze niekiedy spełnia rolę edukacyjną, ze względu na różne metody kapitalizacji i naliczania odsetek. Zakładając lokatę w tej chwili, damy jeszcze radę ochronić dochód z odsetek przed podatkiem Belki. Warunkiem jest jednak to, żeby odsetki były naliczone do końca marca 2012 r.

Niestety zysk z lokaty, porównany ze stopą inflacji, może okazać się symboliczny. Dlatego wybierając ofertę banku, trzeba odnieść ją do inflacji. Ofiarowanie bliskiej osobie upominku w postaci lokaty jest pomysłem interesującym, ale bardziej skomplikowanym, bo nie można jej założyć na rzecz innej osoby. Obdarujemy jedynie pełnomocnictwem do lokaty, otworzonej na siebie (wpłacając np. 1000 zł) i w ten sposób udostępniamy zgromadzone środki.

Ustanowienie pełnomocnictwa nie wymaga obecności osoby, na rzecz której jest ono dokonywane. W przypadku prezentu dla dziecka pełnomocnictwa udziela się jego rodzicom lub prawnym opiekunom.

W ramach prezentu gwiazdkowego można też podarować bliskiej osobie detaliczne obligacje skarbowe. Do wyboru mamy papiery 2-, 3-, 4- i 10-letnie. Dla dziecka będzie to dodatkowo forma edukacji czy pierwsze zetknięcie z rynkiem kapitałowym. Jeśli jednak chcemy kupić obligacje i przekazać je innej osobie, konieczna okaże się wizyta w placówce PKO BP (nie da się załatwić tego ani przez internet, ani przez telefon).

Gdy obdarowanym ma być dziecko, analogicznie, jak w przypadku lokaty, musimy udzielić pełnomocnictwa do swoich obligacji. Jeśli dziecko ukończyło 13 lat, można jemu udzielić pełnomocnictwa, ale za zgodą rodzica lub opiekuna. Dopuszczalne jest też dokonanie darowizny.

Polecamy serwis: Lokaty

Polisa inwestycyjna – pieniądze będą pracować

Inną możliwością jest podarowanie bliskiej osobie polisy inwestycyjnej. Tak przekazane pieniądze będą pracować do czasu, gdy obdarowana osoba z nich skorzysta. Wpłacona składka może być zainwestowana w funduszach o różnym profilu ryzyka czy nawet w różnych regionach geograficznych. W przypadku umowy polisy inwestycyjnej osoba wręczająca prezent powinna występować w charakterze ubezpieczającego, a obdarowany– ubezpieczonego. Aby było to możliwe, polisa musi mieć charakter indywidualny, a nie grupowy.

Ze względu na to ograniczenie z kręgu potencjalnych prezentów „wypada” większość tzw. polisolokat, oferowanych przez banki jako ekwiwalent lokat bankowych (są zwolnione z podatku Belki).

Gdy obdarowanym ma być dziecko, najlepiej, aby umowa została zawarta na czas określony, np. 18 lat. Po upływie tego czasu środki będą mogły zostać wypłacone bezpośrednio ubezpieczonemu. Minusem prezentu jest konieczność obecności rodziców przy podpisaniu umowy.

Decydując się na polisę można też wybrać program regularnego oszczędzania i opłacić z góry składkę na przykład za 5 lat. Nie każdy produkt daje jednak taką możliwość.

Obdarowując kogoś bliskiego prezentem o większej wartości trzeba pamiętać o podatku. W przypadku najbliższej rodziny skorzystamy ze zwolnienia, ale będziemy musieli powiadomić urząd skarbowy o darowiźnie. Dlatego z niektórymi pomysłami na prezenty lepiej jest trochę poczekać, zamiast podejmować pochopną decyzję.

Anna Olesiejuk, Katarzyna Siwek

Home Broker

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

REKLAMA

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

Pijemy mniej piwa, przez co browary nie płacą na czas swoim dostawcom

Na kondycję branży piwowarskiej, poza spadającym w wyniku zmian kulturowych popytem, najmocniej wpływają dziś rosnące koszty operacyjne oraz zmiany w podatku akcyzowym. Polacy piją mniej piwa, browary mają coraz większe kłopoty.

REKLAMA

Świadczenia pozapłacowe są dziś standardem w sektorze MŚP

Blisko połowa firm z sektora MŚP przy wyborze benefitów kieruje się przede wszystkim ceną, a niemal tyle samo uwzględnia potrzeby i oczekiwania pracowników – wynika z badania Instytutu Keralla Research dla VanityStyle. Jakie inne czynniki wpływają na decyzje pracodawców w tym zakresie?

Hotele mocno podniosły ceny usług, ale i tak muszą ciąć koszty i redukować długi. Czy pomoże im lepszy niż zwykle sezon turystyczny

Hotele i inne firmy świadczące usługi noclegowe wchodzą w sezon majówkowy 2025 z wysoką niepewnością i rosnącym obciążeniem finansowym. Choć dane dotyczące aktywności turystycznej Polaków pozwalały dotąd patrzeć na przyszłość z umiarkowanym optymizmem, rzeczywistość finansowa branży rysuje się znacznie mniej korzystnie.

REKLAMA

OSZAR »